Biktarvy goedgekeurd door de Europese Commissie: de kleinste pil met drie werkzame stoffen

Gepubliceerd: 03 juli 2018

De Europese Commissie heeft Biktarvy op 25 juni 2018 goedgekeurd. Deze hiv-remmer wordt geproduceerd door Gilead Sciences. Biktarvy is een een-pil-per-dag regime en bestaat uit bictegravir (BIC), emtricitabine (FTC) en tenofovir alafenamide (TAF). Bictegravir is een nieuwe integraseremmer (INSTI), emtricitabine en tenofovir alafenamide zijn nucleoside/nucleotide revers transcriptase inhibitors (NRTIs). Er zit geen booster in Biktarvy.

biktarvy 2 150Biktarvy is de kleinste een-pil-per-dag pil die er nu bestaat. Je kan Biktarvy zowel met een lege als volle maag nemen. De meest voorkomende bijwerkingen zijn diarree (6%), misselijkheid (5%)en hoofdpijn (5%).

Biktarvy kan gebruikt worden door therapie-naïeve mensen (mensen die nog nooit hiv-remmers hebben geslikt). Ook is het een alternatieve therapie voor mensen die al hiv-remmers slikken, een ondetecteerbare viral load hebben en niet resistent zijn voor de werkzame stoffen in Biktarvy.

Biktarvy is uitgebreid getest in vier fase-III studies.

  • In studie 1489 kregen 629 therapie-naïeve deelnemers Biktarvy of Triumeq. De effectiviteit en veiligheid was vergelijkbaar. 
  • In studie 1490 kregen 645 therapie-naïeve deelnemers Biktarvy of Tivicay (dolutegravir) plus Descovy (emtricitabine/tenofovir alafenamide).Het regime was dus hetzelfde behalve de integrase inhibitor: de deelnemers kregen bictegravir of Tivicay (dolutegravir). De effectiviteit en veiligheid waren vergelijkbaar.
  • In studie 1878 werd de helft van de 577 deelnemers van hun huidige regime geswitcht naar Biktarvy. Het huidige regime moest een booster protease inhibitor (PI) bevatten: Reyataz (atazanavir) of Prezista (darunavir)—plus twee NRTIs—Kivexa (abacavir/lamivudine) of Truvada (tenofovir disoproxil fumarate/emtricitabine). De effectiviteit en veiligheid was vergelijkbaar.
  • Lees hier de resultaten van studie 1844. 
Deze informatie is nuttig