Is hiv geen soa meer?

Gepubliceerd: 21 februari 2018

In het Seksoa magazine van 6 februari 2018 schreef hiv-behandelaar Marc van der Valk dat hiv, bij adequate virologische suppressie, niet meer aan de definitie van een seksueel overdraagbare aandoening (soa) voldoet. Maar wat betekent dit precies? En wanneer is hiv wel of geen soa?

Niet meetbaar = geen soa

Hiv is geen seksueel overdraagbare aandoening (soa) als je viral load niet meetbaar is. Als je viral load niet meetbaar is kun je hiv namelijk niet overdragen via seks. Het onderdrukken van hiv heet virologische suppressie. Bij adequate onderdrukking is hiv niet meetbaar in je bloed.

Wel meetbaar = wel een soa

Wanneer je viral load wel meetbaar is, is hiv nog steeds een soa. Dan kun je het virus namelijk wel overdragen door seksueel contact. Niet iedereen met hiv heeft een niet meetbare viral load, bijvoorbeeld omdat dit niet lukt met medicatie of iemand (nog) geen medicijnen kan of wil slikken. Ook zijn er mensen die nog niet weten dat ze hiv hebben, en dus wel een meetbare viral load hebben.

Deze informatie is nuttig